Skocz do zawartości
Rysal

Waze - najlepsza darmowa nawigacja on-line, idealna na SPOTY

Recommended Posts

Rysal

Witajcie, chciałbym zainteresować Was wcale już nie taką nową nawigacją o nazwie Waze. Jest ona dostępna zarówno na Androida, iOS, BlackBerry jak i na Windows Mobile, choć podobno na tę ostatnią w okrojonym zakresie.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waze

Korzysta z niej na całym świecie ok.50 mln użytkowników i jest przez nich na bieżąco aktualizowana. Czyli to jest jej największą zaletą, bo jak praktyka pokazuje właśnie na niej najwcześniej wprowadzane są wszelkie zmiany dróg, radary, patrole policyjne, kolizje drogowe i korki. Obecnie nawigacja nie służy już tylko do przejechania z pkt.A do pkt.B, ale musi pokazać jak zrobić to najszybciej i ostrzegać przed drogowymi "niespodziankami"

Ja osobiście korzystam z niej od 4 lat i już w nawyk mi weszło odpalenie jej po wejściu do auta. Widzę, że wielu z Was korzysta z Yanosika, ale to system bardziej do ostrzegania przed Policją, bo do nawigacji jeszcze wiele mu brakuje.

Jakie są zalety Waze ?

- darmowa

- ilość użytkowników

W Polsce coraz więcej, im więcej tym lepiej.

- bardzo małe zużycie danych

- dotarcie do adresów z bazy Google i z bazy Waze

- dotarcie do wybranych POI

- najszybciej wprowadzane remonty dróg

- ostrzeganie przed Policją, radarami

- ostrzeganie przed zdarzeniami na drodze

- proponowanie innych tras

- język polski

- brak reklam

- udostępnianie swojej trasy innym znajomym użytkownikom lub zaproszenie innych na spotkanie przez podanie celu (idealne na SPOTY)

- udostępnianie czasu przybycia innym znajomym użytkownikom

- możemy w trakcie jazdy zobaczyć innych użytkowników Waze

- możliwość wprowadzania samemu zmian na drogach

- możliwość połączenia z Facebook, Tweeter i Foursquare

Użytkownicy którzy chcą bardziej zaangażować się w edycję map mogą to robić poprzez stronę https://www.waze.com/ Jest również forum gdzie doświadczeni userzy służą pomocą jak to robić.

Niżej załączam kilka scrennshotów z mojej komórki

Serdecznie zapraszam !!

8d98c2367117.png

b34dcfe0f9bb.png

26c9c492efdb.png

7da236a99838.png

403111add1c1.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    ZygaM

1/ Zainstalowałem, ale nie wiem kiedy przetestuję.

2/ zastanawiam się, czy nie połączyć do tematu "...użyteczne aplikacje" - tutaj - viewtopic.php?f=20&t=9714&start=90. Bo przecież dotyczy aplikacji do telefonów / tabletów itd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    greg_m

Uzywam od czasu do czasu Waze. W UK podaje najlepsze info o korkach. zuzycie danech wcale nie jest takie male (z tego co pamietam do godzinna podroz to jakies 1.5MB).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Rysal

Używam codziennie i nigdy więcej jak 200 MB/ m-c nie zużyłem. Kiedyś jak pakiety internetowe w abonamentach były małe- to bolało, ale teraz kiedy 1-2 GB to podstawa, nawet tego nie zauważam

Na Zachodzie, szczególnie Włochy, Francja i Wielka Brytania, Waze jest bardzo popularna. Nasi południowi sąsiedzi też często z niej korzystają.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    greg_m

Waze to taki social mapping wiec czym wiecej ludzi tym lepiej i dokladniejsze dane o korkach, itp. :ok:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Szpatuła

Zainstalowałem, obczaję w drodze powrotnej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    camerlengo

Google maps korzysta z zasobów waze dot korków wypadków itp. Oprócz tego sam szpieguje swoich użytkowników, dzięki czemu informacje są naprawdę wiarygodne.

Jednak ja dla mnie to tylko igo ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Rysal

Zgadza się. Google widząc potencjał Waze na świecie w 2013 roku kupiło go za ponad 1 mld dolców :) Dlatego też usery Waze uzyskali dostęp do całej bazy adresowej Google

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

No to taka ciekawostka z wiosny tego roku.

Syn swoim sceniolem jak codziennie po południu wracała z pracy z Gliwic. ma fona z androidem ale nie włącza pozycjonowania po GPS ani nawigacji, bo każdą nierówność na drodze zna na pamięć.

Trasa to od 88 w Gliwicach przez A1 do Świerklan.

I pewnego razu w czasie powrotu z pracy, po zjeździe z A1 i objechaniu ronda na Wodzisławskiej w Świerklanach, sceniol zapiszczał i zaświeciło się na czerwono.

Od razu na pobocze i zgaszenie silnika. Okazało się po jakimś czasie że spadł wąż od chłodzenia i drastycznie ubyło płynu.

nim jednak zostało stwierdzone że wąż jest spadnięty z króćca, to w pobliskim sklepie postanowił zakupić płyn chłodniczy na dolewkę, a tymczasowo miał być uzupełniony wodą. W czasie dolewki pociekło z pod auta, wiec dolewki nie było.. Całość kombinacji trwała około 40 minut. I tu po tym przydługim wstępnym opisie przechodzę do meritum.

Syn chciał zadzwonić do mnie, by auto w takim stanie odholować do domu i jak odblokował smartfona, to od razu Google wyświetliło listę z numerami alarmowymi i pomocą w okolicy.. (policja, straż, szpitale, pomoc drogowa)

I tu pytanie- czy pomimo wyłączenia pozycjonowania GPS, jesteśmy aż tak dokładnie śledzeni przez Google, że takie nietypowe zatrzymanie na dłużej w miejscu gdzie od miesięcy o zbliżonej godzinie telefon jest tylko przejazdem, już jest podpadające dla systemu i od razu przy próbie jakiegokolwiek połączenia są podstawiane numery alarmowe??

Do dziś na to nie znaleźliśmy konkretnej odpowiedzi ani nikt zaistniałej sytuacji nie potrafi wyjaśnić....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

Czytałem (już nie pamiętam gdzie), ze gugl mimo wyłączenia pozycjonowania gps, śledzi nas nadal w trybie "security"(jest jeszcze kilka rzeczy które robią bez wiedzy/zgody użytkownika). Miałem podobną sytuację jak twój junior, wynikiem czego obecnie korzystam tylko i wyłącznie z wgranych navi bez dostępu do netu - bardziej cenię swoją prywatność niż usługi gugla, ale wiadomo... co kto lubi/woli.

Ps. Mam nadzieję, że podczas instalacji apek z gplay-a, czytacie do czego żądają dostępu. :?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

Oczywiście, że czytamy.. W opisanym przypadku nie jest to doinstalowana aplikacja ale opcje zaszyte w androidzie.

A inna sprawa to co z tego że przeczytamy co program do pracy potrzebuje i poda nam to na liście, skoro taki program chcemy posiadać, bo jest nam potrzebny.

Albo się zgadzasz i użytkujesz, albo nie udzielasz zgody i sorry, nie zainstalujesz.

Ja się bawię w Geocaching i w smartfonie mam do tego 3 programy, niestety one chcą mieć dostęp prawie do wszystkiego, a szczególnie do pozycjonowania GPS i GSM, neta, pamieci masowej do zapisu danych, czujników magnetycznych, ale także do foto kamery, bo posiadają w sobie skanery kodów QR.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

Zgadza się... chcesz mieć apkę - godzisz się na ich warunki i robią co chcą.

Ja mam takie jakieś "skrzywienie"... zawsze po przeglądaniu neta czy to w fonie, cz kompie, czy lapku... wylogowywuję się z danych stron i rozłączam połączenie z netem.

Ps. Sorry za OT :sorki:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

:oklaski::oklaski::oklaski::ok: Ringo :tak:

Miałem instalować, ale jak zobaczyłem jak apka przekopie mi fona to ... :nie::nie::dobani:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    greg_m

Dokladnie. Swego czasu uzywalem sporo Waze. Ostatnio nie mialem jej nawet zainstalowanej. Po zmianie fona zainstalowalem od nowa, ale myslalem dwa dni po tym jak zobaczylem liste do czego aplikacja chce miec dostep. Czasami ta lista tylko groznie wyglada i na szczescie nie jest to nic groznego typu kradziez wrazliwych danych, itp.

Jesli chodzi o historie opisana wyzej przez gojgien - jesli jest wlaczona siec komorkowa to na tej podstawie (odlegosc od anten GSM i sila ich sygnalu) mozna okreslic pozycje z dokladnoscia do kilkunastu/kilkudziesieciu metrow.

Nie wiem tylko co Twoj syn nacisnal ze mu sie pokazaly dane do sluzb (bo to chyba nie tylko przez to ze sie po prostu zatrzymal). Niektore telefony mialy tzw tryb samochodowy (czyli taki ekran ze skrotami do potrzebnych w czasie jazdy funkcji), moze mial to wlaczone i aktywowalo samo wyszukiwanie telefonow alarmowych w okolicy. Swoja droga do takiego wyszukiwania potrzebny byl chyba internet, co pewnie ulatwilo ustalenie pozycji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Gość

Z tego co pamiętam to odblokował fona i albo od razu przeniosło go do tej opcji z numerami alarmowymi, albo dopiero w momencie jak chciał wybrać z listy ostatnio używanych numer do mnie....

Jutro podpytam jak do tego doszło, bo dziś już jest w objęciach Morfeusza.

A fon to Samsung galaksy S II+

To że jest lokalizacja telefonu po stacjach bazowych GSM to wiem ale to jeszcze nie powód, by android, albo cokolwiek innego w telefonie samodzielnie oceniało, czy w dany dzień i w danej chwili możemy być w konkretnym miejscu dłużej jak zazwyczaj tam byliśmy. Powodem prawdopodobnie było to, że w tym miejscu na poboczu drogi się zatrzymał się na dłużej, a wcześniej przez kilkanaście miesięcy zawsze tam był w ruchu z szybkościami około 50km/h ,czasami wolniej ale się jednak przemieszczał jak były tam korki.

(nim oddano do użytku odcinek A1 Świerklany- Gorzyczki)

To chyba właśnie na tej zasadzie jest uaktualniany trafic, czyli płynność ruchu na danym odcinku.

Telefony są "obserwowane" i jest rejestrowane ich położenie i szybkość przemieszczania na danej drodze.

W tym przypadku, przez te 40 minut, wiele telefonów z Androidem poruszało się bez zatrzymań i spowolnień, a tylko jeden stał w miejscu albo przemieszczał się pieszo wkoło auta.

Gdyby tam był korek to wszystkie fony tak samo poruszają się powoli ale jednak zmieniają pozycje.

Jedynie tak to sobie potrafię logicznie wytłumaczyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Rysal

Traffic uaktualniany jest wyłącznie na podstawie danych z GPS. Gdyby tak nie było, to do korzystania z nawigacji nie musiałbyś mieć włączonej GPS. A ten przypadek Twojego syna, to rzeczywiście dziwna sprawa, albo coś pomylił.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Rysal
    :oklaski::oklaski::oklaski::ok: Ringo :tak:

Miałem instalować, ale jak zobaczyłem jak apka przekopie mi fona to ... :nie::nie::dobani:

Hehehe, Arku w ten sposób to żadnej apki lepiej nie instalować .... :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    Szpatuła

To już trochę podpada pod paranoje

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
    camerlengo
    Traffic uaktualniany jest wyłącznie na podstawie danych z GPS. Gdyby tak nie było, to do korzystania z nawigacji nie musiałbyś mieć włączonej GPS. A ten przypadek Twojego syna, to rzeczywiście dziwna sprawa, albo coś pomylił.

Chyba coś Ci się pomyliło. Traffic, czyli ruch drogowy może być uaktualniony przez internet lub sygnał radiowy. GPS to pozycjonowanie i nie ma nic wspólnego z ruchem drogowym. Tak więc żeby nawigacja chodziła, GPS musi być włączony. Ewentualnie można w telefonie wyłączyć opcję żeby dana aplikacja nie śledzila twojej pozycji, ale to i tak sciema, bo szpieguja non-stop

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta